5 Populární textové editory pro Linux

Ano, všichni uživatelé Microsoft a Mac, textové editory jsou v systémech Linux stále velkým dílem! Možná si myslíte, že grafické textové editory jsou tam, kde jsou, ale ve světě, který je z velké části řízen příkazovým řádkem, jsou věci jiné.

Pokud jsou nejvyšší prioritou rychlost a výkon, můžete již spustit, psát a posílat e-maily z textového editoru Linux ještě před spuštěním aplikace Microsoft Word nebo Outlook.

Navíc, pokud se připojujete k serveru přes méně než dokonalou síť, může být štíhlým textovým editorem, který potřebuje pouze přenášet holé minimum dat, rozdíl mezi rychlou aktualizací konfiguračního souboru vzdáleného systému nebo fumingem nad tím, jak pomalu je všechno.

1. Vi (a Vim): starý věřící, který má stále přátele

Vi nebo jeho pozdější generace, vylepšená verze, Vim, byla od začátku součástí Linuxu. Můžete se vklouznout a vyklouznout za vteřinu, což je skvělé pro rychlé změny v textových souborech, jako je seznam věcí, které je třeba udělat.

Uživatelská přívětivost však není jeho silnou stránkou. Někteří uživatelé si spolu s Vi v malých dávkách. Jiní, s Vi tak hluboce zakořeněnou ve své psychice, dokážou s tím navrhnout celé webové stránky.

Novější rozšíření Vim nabízejí další funkce, včetně zvýrazňování syntaxe a mnoha nových příkazů pro úpravy, jakož i podpory myši a grafických verzí..

Vi (a Vim)

Zdroj: farm4.staticflickr.com

Klady: Vi je vždy k dispozici, bez ohledu na distribuci Linuxu. Je to také brutálně efektivní.

Nevýhody: Stojíte před možná nejškaredějším uživatelským rozhraním jakéhokoli textového editoru. Příkazy jsou krátké, ale často neintuitivní.

2. gedit: žádný nesmysl, dělá svou práci

S důrazem na jednoduchost je gedit výchozím textovým editorem Linuxu pro prostředí GNOME. Tento textový editor má také funkce prohledávání a nahrazování, vrácení a opakování, vícejazyčnou kontrolu pravopisu a nástroje pro úpravu programovacího kódu a práci se značkami (například HTML), jakož i další strukturované jazyky.

Mezi další funkce patří automatické zjištění a upozornění na úpravu otevřeného souboru jinou aplikací.

gedit

Zdroj: www.portableappc.com

Klady: Je to známé, populární, efektivní a jeho omezení lze překonat pomocí dostupných pluginů.

Nevýhody: Nejlepší je provozovat na systému s GNOME. Pro KDE zvažte Kate (níže).

3. nano a pico: malá dvojčata pro rychlé zasílání e-mailů

Abychom uživatelům pomohli urychlit e-maily spolu s e-mailovým systémem borovice, byl vyvinut textový editor pico. Mluvte o malém – v poslední době měl pico k dispozici všech tucet příkazů, které se užitečně zobrazí ve spodní části oblasti pro úpravy textu.

Nano textový editor přenesl malé a krásné designové cíle, aby se stal open-source verzí pico a přidal několik dalších funkcí, jako je vyhledávání a nahrazování a plynulé rolování. Tento textový editor také umožňuje použít myš nebo jiná ukazatelová zařízení k umístění kurzoru nebo aktivaci příkazů na panelu zástupců ve spodní části obrazovky.

Pico i nano se s vámi zkontrolují před provedením definitivní a neodvolatelné akce, jako je odpařování souboru.

nano a pico

Zdroj: www.prodevtips.com

Klady: Ty jsou okamžitě k dispozici pro e-mail, s kompaktními sadami příkazů, které se neztratí.

Nevýhody: K dispozici jsou omezené funkce a neintuitivní příkazy (jako CTRL-O až Uložit práce?).

4. emacs: funkce makra

Chceš sílu? Zkuste emacs. Shell přístup, prakticky neomezený počet otevřených souborů a dílčích oken a zlý způsob, jak skripty, které můžete vyvolat pomocí klíčových slov, definují funkce emacsu.

Existují různé varianty emaců, které odpovídají kódovacím jazykům hlavních programovacích jazyků pro zvýraznění textu programovacích klíčových slov.

Ve skutečnosti, když máte otevřenou relaci emacs, můžete psát, kódovat, posílat e-maily nebo dokonce hrát arkádové hry.

Emacs má také svůj vlastní palubní systém nápovědy, což spolu s jeho rozsáhlými schopnostmi, včetně uživatelsky definovaného vytváření nových příkazů, znamená, že už nikdy nebudete muset opustit.

emacs

Zdroj: upload.wikimedia.org

Klady: Je výkonný, přizpůsobitelný a rozšiřitelný a umožňuje vám vyjádřit veškerou vaši kreativitu.

Nevýhody: Spoléhá se na rozsáhlé používání ovládacího klíče, což vede k únavě „emacs pinky“ mezi těžkými uživateli.

5. Kate: sladké se s nimi seznámit a pracovat s nimi

Seznámení s Kate (zkratka pro KDE Advanced Text Editor) je jednoduchá. Křivka učení je jemnější než křivka mnoha jiných populárních textových editorů Linuxu, ale sada funkcí je bohatá.

Kate také pokrývá řadu požadavků na textový editor od čistého, základního psaní textu po integrované vývojové prostředí (IDE). Kate je aplikace KDE, která je dobrá pro uživatele KDE, ale není tak dobrá pro uživatele GNOME.

Na druhé straně, uživatelé Linuxu, kteří (samozřejmě proti jejich vůli) musí používat Windows nebo Mac OSX, budou rádi vědět, že Kate bude v těchto operačních systémech běžet také.

Kate

Zdroj: i1-linux.softpedia-static.com

Klady: Rozdělení oken / oken je k dispozici, stejně jako možnost přizpůsobení funkčnosti Kate pro různé projekty.

Nevýhody: Pluginy nemusí být tak snadné najít. Kate běží nejlépe pod KDE. U GNOME zvažte gedit (výše).

A všichni ostatní…

Výběr pěti textových editorů Linux nám bohužel neumožňuje spravedlnost vůči ostatním, kteří jsou pevně oblíbenými uživateli, jako jsou Geany, Joe, Sublime a mnoho dalších..

Stejně jako samotné distribuce Linuxu si můžete vybrat ze široké škály textových editorů, takže pokud výše uvedené požadavky zcela nesplňují vaše požadavky, je tu stále dobrá šance, že někdo někde ve světě Linuxu má to, co potřebujete.

Zdroje fotografií: lorenabathey.wordpress.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me